Donald Trump: Hiszek benne, hogy Grönland a miénk lesz
Az amerikai elnök úgy véli, az Egyesült Államok hamarosan átveheti az autonóm dán terület feletti ellenőrzést.
Az amerikaiaknak csak a 17 százaléka hallott sokat az utóbbi hetekben Donald Trump megválasztása kapcsán a hírekbe egyre gyakrabban bekerülő alt-right mozgalomról, 28 százalékuk alig hallott róla valamit, 54 százalékuk pedig semmit – derül ki a Pew Research Center kutatásából. Érdekes, hogy a demokrata szavazók inkább tudnak az alt-rightról, mint a republikánusok, és a magasabb végzettségűek között is többen vannak, akik hallottak róla, mint az alacsonyabb végzettségűek. Nem meglepő, hogy a demokraták hajlamosabbak rasszistának tartani a mozgalmat, mint a republikánusok.
Az előző hetekben bekerült a köztudatba az amerikai alt-right mozgalom, azaz az Alternative Right, amelynek pontos megnevezésével és definíciójával még küzdenek a médiumok, ugyanakkor a Donald Trumpot elnökké választó társadalmi rétegek egyik fontos mozgalmaként nevezték azt meg (így tett az Index is).
A republikánus szavazóknak csak a 40 százaléka tudta, hogy az alt-right, míg a demokraták esetében a liberálisabb demokrata szavazók 66 százaléka, míg a konzervatívabb demokratáknak csak a 39 százaléka ismerte a mozgalmat.
Azoknak, akik hallottak az alt-rightról, csak a 34 százaléka kapcsolja össze azt a „fehér felsőbbrendűség” vagy „fehér nacionalizmus” tanával. 14 százalékuk válaszolta azt, hogy a mozgalom eszmevilága „rasszista” és „előítéletes”, míg 12 százaléka szerint „jobboldali mozgalom”-ról van szó. (Ez a kérdés nyitott kérdés volt.)
Ugyanakkor egyértelmű a pártpreferenciák szerinti megoszlás az alt-righthoz való viszonyulásban. A demokrata szavazók 47 százaléka, míg a republikánus szavazóknak csak a 17 százaléka tartja úgy, hogy a mozgalom a „fehér felsőbbrendűség” tanát vallja. A demokraták úgyszintén nagyobb százalékban kötik össze a mozgalmat a rasszizmussal és előítélettel (demokraták: 18 százalék; republikánusok: 10 százalék). A republikánusok viszont hajlamosabbak pusztán „konzervatív mozgalom”-ként leírni az alt-rightot (republikánusok: 8 százalék, demokraták: 1 százalék alatt).
Képzettség szerinti különbségeket is megállapított a Pew: a posztgraduális képzettséggel rendelkezők 76 százaléka állítása szerint sokat hallott az alt-rightról, míg 39 százalékuk csak „keveset”. A főiskolai végzettséggel rendelkezőknek a 61 százaléka hallott legalább keveset a mozgalomról, viszont akinek nincs főiskolai végzettsége, de járt főiskolára, azoknak már csak a 42 százaléka hallott róla, a maximum középiskolai végzettséggel rendelkezőknek pedig csak a 34 százaléka – írja a Pew Research Center.